spuse pe bune, bine si apasat
17 Feb 12
Cu puţin timp în urmă preşedintele Germaniei, Christian Wulff, şi-a anunţat demisia în urma unui scandal de corupţie (sursa). Nu m-a uimit deloc anunţul, mă aşteptam oricând din partea unui neamţ să facă un asemenea gest decent.
Să vă spun o poveste care accentuează diferenţa dintre noi şi ei. Acum o săptămână frate-meu voia să îşi cumpere o maşină din Germania. Caută pe site-urile lor de anunţuri, găseşte una şi sună la un neamţ să o rezerve pentru data când avea să ajungă în Germania, mai exact marţi, ora 12:00. Din cauza drumurilor închise, a hotărât să nu mai plece în Germania, dar nici nu l-a anunţat pe neamţ că nu mai merge. Marţi, ora 12:30, primeşte telefon de la proprietarul maşinii din Germania să îl întrebe ce s-a întâmplat şi de ce nu a mai ajuns. I-a explicat, şi-a cerut scuze (frate-meu îşi imagina că neamţul nici nu mai ştie că a sunat) şi a anulat rezervarea.
Peste câteva zile îşi cumpără maşină adusă din Germania, impecabilă, toate reviziile la timp, ştampile de la reprezentanţă, la fiecare 15.000 de km neamţul schimba uleiul, piesele uzate, o punea pe teste etc. Motorul arăta ca nou, sigiliul original, nicio zgârietură pe vopsea, maşina era nou-nouţă. Fericit că s-a ales cu aşa maşină din Germania, merge să îi facă RAR-ul. Un mecanic, român de data asta, se urcă la volan, dă cu uşile, o accelărează la maximum, dă în spate, dă în faţă, deschide uşa şi…poc. O loveşte de nişte lăzi şi sare vopseaua de pe uşă. Se uită, râde satisfăcut şi trage concluzia “Maşinile sunt fiare, dă-le dracu, nu trebuie să îţi pară rău de ele!”. Concluzia? Suntem în România, nu în Germania!
Intrebare retorica?
)))
Degeaba le luam din Germania daca le aducem in Romania, in maxim 2 ani recuperam:P
Inca o intreabare retorica: ” o sa ajungem noi vreodata sa ne comparam cu nemitii?”
nemtii*
Daca iei o masina de-acolo, mai bine te si muti acolo, daca vrei sa o pastrezi in aceeasi stare.
V-am descoperit blogul si-mi place ,ce postati !Cat despre articolul cu nemtii,slabe sperante sa ajungem si noi la nivelul lor civic si moral.Felicitari !