Pâinea de la Vatican
Iată că pe zi ce trece îmi dau seama că nu trăim degeaba. Cel puţin, avem suficiente motive să râdem şi să ne simţim bine în faţa naivităţii celor de lângă noi. E seara şi mama-mea tocmai ce ajunge de la serviciu. Într-o pungă are două pahare dubioase. Mă gândesc că o fi colivă sau vreo prăjitură solidă-lichidă, dar care nu arată deloc încântător. Îmi spune, aproape sigură pe ea,[…]